U oproštajnom obraćanju poručio da je preuzeo stranku koja je bila politički, finansijski i moralno bankrotirana te da ju je uspio obnoviti
Britanski premijer Keir Starmer saopćio je da podnosi ostavku na funkcije premijera Ujedinjenog Kraljevstva i lidera Laburističke stranke.
U obraćanju prije zvanične objave ostavke Starmer je govorio o stanju u kojem je, kako je naveo, zatekao Laburističku stranku kada je preuzeo njeno vodstvo.
Kazao je da je naslijedio stranku koja je bila „politički, finansijski i moralno bankrotirana“ te da su mu mnogi više puta govorili kako je Laburistička stranka „završena“.
„Dokazao sam da ti ljudi nisu bili u pravu“, poručio je Starmer.
Govoreći o promjenama koje je proveo unutar stranke, istakao je da je radio na uklanjanju problema antisemitizma, vraćanju povjerenja u ekonomsku politiku te jačanju kredibiliteta u oblasti odbrane i nacionalne sigurnosti.
„Promijenili smo stranku uklanjanjem otrova antisemitizma i obnovili povjerenje u ekonomiju, odbranu i nacionalnu sigurnost“, rekao je Starmer.
Njegova ostavka otvara pitanje izbora novog lidera Laburističke stranke, kao i budućeg političkog pravca vlade u narednom periodu.