"Večerašnje saopštenje je recidiv prošlih vremena i vjerujemo da ne odražava izbalansiran i uravnotežen stav nove administracije".
Politički lider bosanskih Srba Milorad Dodik s nevjericom i samoobmanom reagirao je na saopćenje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
"Sjedinjene Države su odlučne u unapređenju naših interesa u Bosni i Hercegovini. Već 30 godina, naša opredijeljenost za Dejtonski mirovni sporazum i stabilnu i sigurnu Bosnu i Hercegovinu je nepokolebljivo.
Duboko smo zabrinuti sinoćnjim potpisivanjem antiustavnih i antidejtonskih zakona koje je Narodna skupština Rs nedavno usvojila.
Budimo jasni – ovo je namjerna provokacija ustavnog poretka BiH i predstavlja direktnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti BiH i strateškim ciljevima SAD-a.
Svim političkim liderima, a posebno onima koji stoje iza ovih odluka, naša poruka je sljedeća: Uzdržite se od daljnjih destabilizirajućih akcija i zapaljive retorike", piše u saopćenju.
I Dodik zna da je ovo emitirano uz jasno odobrenje, ali i dogradnju u Vašingtonu.
Ipak, on odbija povjerovati u to.
"Osoblju Ambasade SAD u Sarajevu očigledno niko nije saopćio da Biden više nije predsjednik i da USAID više ne kreira spoljnu politiku.
Večerašnje saopštenje je recidiv prošlih vremena i vjerujemo da ne odražava izbalansiran i uravnotežen stav nove administracije", napisao je tradicionalno pokušavajući prkositi realnosti.
"Vjerujemo da je ovo reciklirano saopštenje Murphyja upućeno preko zaostalog osoblja.
Uvijek smo spremni za dijalog i sve vrijeme pozivamo na razgovor", napisao je na svojim nalozima na društvenim mrežama Dodik.