Delegacija Kantona Sarajevo danas je obilježila 33. tužnu godišnjicu ubistva sedmero djece u ulici Bakarevićeva na Bistriku, odajući počast nevinim žrtvama jednog od brojnih zločina počinjenih nad građanima Sarajeva tokom opsade grada.
Cvijeće su položili i počast odali članovi porodica ubijene djece, predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva 1992–1995, Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, delegacije Grada Sarajeva i Općine Stari Grad, učenici i profesori Srednje škole za saobraćaj i komunikacije, te Mjesne zajednice Bistrik.
Prisutnima se, u ime organizatora – Kantona Sarajevo, ovim povodom emotivnim govorom obratila predstavnica Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo Amra Hadžimuratović-Čustović, koja je istakla da je granata ispaljena s agresorskih položaja Vojske Republike Srpske prije 33 godine zauvijek prekinula dječiju igru i ugasila sedam mladih života.
Podsjetila je da su tog kobnog dana, 26. juna 1993. godine, ubijeni: Nihada Ćatić, Velida Muftić, Senad Pliska, Almir Poturić, Sanjin Rustempašić, Sinanudin Šećerović i Belma Zijadić.
"Patnju njihovih roditelja niko ne može zamisliti, niti razumjeti njihov bol. Roditeljima upućujem duboko i iskreno ljudsko suosjećanje zbog nenadoknadivog gubitka", poručila je Hadžimuratović-Čustović.
U svom govoru naglasila je da ovo okupljanje nije samo čin sjećanja na sedmero djece ubijene u ulici Bakarevića, već i izraz poštovanja prema više od 1.600 ubijene djece Sarajeva i više od 11.000 građana koji su izgubili živote tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, piše Radio Sarajevo.










