Hasan Nuhanović ocijenio u objavi na Facebooku je da političke stranke u Bosni i Hercegovini, od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas, nisu ozbiljno ulagale napore u mobilizaciju i političko uključivanje birača iz dijaspore, uprkos njihovom značajnom ekonomskom doprinosu zemlji.
Prema njegovim riječima, razlog za takav odnos leži u činjenici da političke strukture nisu imale mehanizme kontrole nad građanima koji žive izvan BiH.
„Ni jedna stranka koja je računala na glasove Bošnjaka od Dejtona pa nadalje nije ulagala u glasove Bošnjaka iz dijaspore. Razlog je taj da stranke na vlasti, ili koalicije na vlasti, nisu imali poluge kojima su mogli finansijski ucjenjivati i kontrolisati ovo potencijalno glasačko tijelo“, naveo je Nuhanović.
On smatra da promjene vlasti u BiH tokom proteklih decenija nisu značajnije uticale na položaj građana koji žive u inostranstvu, posebno kada je riječ o imovinskim pravima, penzijama i drugim stečenim pravima u zemlji porijekla.
Govoreći o procesu odricanja od državljanstva među dijelom iseljeništva, Nuhanović tvrdi da je Bosna i Hercegovina na taj način izgubila stotine hiljada potencijalnih birača.
„U tom procesu BiH je izgubila nekoliko stotina hiljada glasača, od kojih je veliki dio živio na području BiH koji je Dejtonom nazvan Rs“, naveo je ovaj preživjeli svjedok genocida u Srebrenici.
Prema njegovom mišljenju, političke stranke nisu uspjele ponuditi dijaspori jasan program koji bi ih motivisao da ostanu aktivno uključeni u političke procese u Bosni i Hercegovini.
„Ta populacija čekala je tri decenije da im neko od stranaka ili koalicija ponudi program kojim bi se Bosna i Hercegovina učvrstila kao država i u smislu integriteta i suvereniteta“, istakao je.
Nuhanović se osvrnuo i na pad broja birača koji su glasali izvan mjesta prebivališta ili iz inostranstva. Navodi da je početkom dvijehiljaditih godina broj takvih birača bio višestruko veći nego danas.










