"Nisi pravoslavac i nemaš nikakva prava", kaže jedan od sagovornika Politicki.ba iz Dervente.
Marko Mišić, koga su prekjučer u Derventi brutalno pretukli lopovi koji su sjekli i njegovu šumu i dalje je u vrlo teškom zdravstvenom stanju.
"Ima potres mozga i frakturu lobanje, polomljena su mu tri rebra, probijena mu je plućna maramica. Nalazi se i dalje u bolnici u Slavonskom Brodu", priča za Politicki.ba jedan od svjedoka.
On, tražeći da ga ne imenujemo, prenosi da je ovo kulminacija višegodišnjeg terora koji proživljavaju Hrvati i Bošnjaci Dervente.
"Ima ta kriminalna grupa koja redom sječe šumu u cijelom našem kraju.
Marku su do sada posjekli veliku površinu, ima tu stabala koja su i više od stotinu godina starosti. Napravili su mu ogromnu štetu
Mi smo redovno zvali policiju. Znate šta nam kažu - "jel' to tvoje? ako nije, što zoveš".
I tako godinama.
Sad je kulminiralo", priča nam sagovornik.
Markova supruga Lucija nije mogla govoriti za Politicki.ba.
"Ja sam pod stresom. Jučer sam izašla iz bolnice, imala sam tešku operaciju. I dočekalo me je ovo.
Moj Marko je u polusvjesnom stanju. Zvala sam jutros bolnicu da pitam kako je. Kažu da su ga morali svezati za krevet jer bunca i snažno gestikulira kao da se pokušava odbraniti. Da se ne bi povrijedio, morali su ga svezati", kratko je rekla.
Iz Policijske uprave Doboj za Politicki.ba izjavili su da su napadači otkriveni i uhapšeni.
Jedan, inicijala M. Ć. je punoljetan. Drugi je maloljetnik.
"Punoljetno lice je pritvoreno, dok se s maloljetnikom provodi obrada u skladu sa zakonima Rs", rekla nam je glasnogovornica PU Doboj Dragana Damjanović.
Postupajući tužilac ovo je djelo kvalificirao kao "teška tjelesna povreda".
Sagovornici Politicki.ba sa lica mjesta prenose nam da su bila trojica napadača.
"Marko ih je čuo i otišao u svoju šumu da ih otjera. Oni su ga dočekali i 'ubili Boga u njemu'. Kad su vidjeli šta su uradili, bacili su ga u potok i pobjegli. Ostavili su čak i traktor i gorivo.
Komšije su vidjeli da pred veče Marka nema u kući, a da mu je sve otvoreno.
Znate, on ima ovce i neke se sad janje, pa su pretpostavili da je izašao da ih potraži, pošto neke ovce znaju samo ostaviti janjce i otići.
Jedan Hrvat i jedan Bošnjak su ga našli. Vidjeli su siluete nekog čovjeka kako tetura. On ih je primjetio i pokušao se sakriti. Iako su ga dozivali, nije htio izaći. Tek se pojavio kada su mu oni rekli ko su.
Kažu da su scene bile užasne.
Marko je bio sav krvav.
Ali nije ni jeknuo. On je ponosit i čvrst čovjek. Nije htio reći ni šta mu se desilo. Samo je govorio da ga je 'udarila grana'. Tek kad je shvatio ko su spasioci, sve im je ispričao.
Odmah je prevezen u Dom zdravlja u Derventu, a odatle u Slavonski Brod.
Policija je u 3 sata ujutro uhapsila napadače. Znali su odmah o kome se radi", priča nam jedan od sagovornika.
Hrvati i Bošnjaci Dervente izuzetno su uznemireni nakon ovog napada.
Prenose nam da je ovo prvi napad u rejonu sela Brzaci ovakve vrste. Do sada je selo i okolina bili "samo izloženo stalnoj pljački".
"Nisi pravoslavac i nemaš nikakva prava", kaže jedan od sagovornika Politicki.ba iz Dervente.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić oštro je reagirao sinoć na informaciju o napadu na hrvatskog povratnika u Derventu.
"Nažalost, napad na povratnika Mišića, koji u naselju Brezici živi sa svojom suprugom, samo je jedan u nizu brutalnih napada na povratnike tokom ove godine. Koristim se ovom prilikom da još jednom pozovem sve nadležne institucije da povratnicima obezbijede, prije svega, siguran i dostojanstven život, a što je i obaveza koja je sadržana u Anex-u 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma", kazao je ministar Hurtić.