Vladajuća koalicija u Kantonu Sarajevo nije ugrožena, izjavio je Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine, u emisiji Rezime.
„Znam da će sutra kada se izglasava nova vlada biti sve u redu. Naravno da koalicija nailazi na određene probleme, kvalitet koalicije se testira na tome kako rješava probleme na koje nailazi“, pojasnio je on.
Dodao je da nije toliko uključen u kantonalni nivo da bi mogao pričati o detaljima. Znam generalno da je to, ipak, čvrsto, poručio je.
Komentirao je i novi femicid u našoj državi.
„Nasilje u porodici potiče iz odgoja, načina na koji se generalno tretira žena u našem društvu. Jedna nasilnička atmosfera, upotreba grubih riječi, predstavlja teren na kojem ljudi osjećaju da mogu uraditi ovakva tragična ubistva“, kaže Kojović.
Ističe da posebno zabrinjava, kako kaže, nesposobnost policijskih i sudskih organa da procijene radi li se o bezazlenoj prijavi. Moramo malo povećati pažnju, poručio je.
Također, smatra da se femicid može uvrstiti u Krivični zakon BiH.
„Treba se djelovati na puno stvari – od škole, odgoja, obrazovanja policijskih službenika. Naravno kao krovna stvar je zakonska izmjena – to mora postati zakon - zločin iz mržnje. Nadam se da ćemo mi to uspjeti“, kazao je Kojović te dodao:
„Znam da kolegice Vildana Bešlija i Sabina Ćudić sutra sjedaju s komesarom i našom ministricom pravde da krenemo sa jednim pilot projektom u Sarajevu sa specijalnim odjeljenjem za femicid pa da na osnovu te prakse da eventualno podignemo na entitetski i državni nivo“, rekao je on.
Naglasio je da se sada ne može govoriti ni da se radi o incidentu koji se dogodi jednom u par godina, već o trendu.
Na pitanje gdje je BiH kada je riječ o EU putu, kaže:
„Ovaj period u nekoliko posljednjih mjeseci je pokazao da BiH u Sloveniji ima iskrenog i vrlo korisnog prijatelja. Ne samo premijer Robert Golob, nego bih posebno pohvalio ministrici vanjskih poslova Tanju Fajon koja bi trebala imati ulicu u gradu Sarajevu. Sinoć je održan važan sastanak. Prvi put se mi pojavljujemo za stolom oko kojeg se raspravlja o nama. Ponosan sam da sam od puno ljudi dobio poruke da je istup Elmedina Konakovića ostavio impresivan utisak. Ponosan na to što je ministar Konaković uradio i pokazuje jednu strašnu energiju koja bila potrebna da bi se došlo do ove tačke“, naglašava Kojović.
Dodaje da nije ni bilo očekivano nakon preporuke o uslovnom otvaranju pregovora 'da ćemo mi ispuniti zadatke do 14. decembra'.










